Seria acţiunilor filantropice demarate săptămâna trecută la iniţiativa PS Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor, continuă în judeţul Vaslui şi pe parcursul acestei săptămâni.

După săptămâna precedentă, peste 450 de familii din judeţul Vaslui au beneficiat de haine şi îmbrăcăminte din partea eparhiei în parteneriat cu Fundaţiile „Prieteni pentru Moldova” şi „Maica Tereza”, activităţile s-au continuat şi în perioada 12-13 august.

În data de 12  august, la mănăstirea Fâstâci au fost distribuite haine şi încălţăminte la un număr de 250 de familii cu o situaţie socială precară din localităţile Cozmeşti, Fâstâci şi Hordileşti.

Astăzi, 13  august, la mănăstirea Floreşti au fost distribuite ajutoare similare la un număr de 150 de familii din localităţile Lacul Babei, Poieneşti, Morăreni şi Floreşti.

Acţiunile au fost posibile datorită bunei colaborări a celor două aşezăminte monahale cu Sectorul Social al eparhiei şi cu parohiile din care au provenit beneficiarii. Activităţile sunt parte componentă a Programului “Ajutor pentru familii sărace şi cu mulţi copii”, având ca scop îmbunătăţirea situaţiei sociale a familiilor nevoiaşe din judeţul Vaslui.