Biserica „Sf. Iulian din Tars“ din Campusul universitar „Tudor Vladimirescu“ din Iaşi şi-a serbat ieri hramul. Programul liturgic a început sâmbătă seara cu slujba Vecerniei unită cu Litia, oficiată de Înalt Preasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi.

Ieri, în ziua de hram, PS Corneliu, Episcop ales al Eparhiei Huşilor, a oficiat slujba Sfintei Liturghii, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, în cadrul căreia a adresat un cuvânt de folos duhovnicesc în care a explicat faptul că întâlnirea Sf. Mc. Iulian din Tars cu Mântuitorul Iisus Hristos a însemnat curajul credinţei, al mărturisirii şi biruinţa morţii.

„Deşi a fost ucis pentru credinţa lui, Sf. Mc. Iulian trăieşte şi rămâne prezent în memoria Bisericii ca fiind parte din viaţa Bisericii, care aşteaptă venirea Domnului, când se va preamări întru sfinţii Săi“, a spus PS Parinte Corneliu.