În Duminica Înfricoșătoarei Judecăți (a lăsatului sec de carne), Preasfințitul Părinte Corneliu, Episcopul Hușilor, va participa la întronizarea noului episcop al Covasnei și Harghitei, Preasfințitul Părinte Andrei Moldovan.

Evenimentul va avea loc la Catedrala episcopală "Sfântul Ierarh Nicolae" din Miercurea Ciuc, fiind precedat de oficierea Sfintei Liturghii.

În ședința de lucru din 5 februarie 2015, membrii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române au ales prin vot secret pe Preasfinţitul Părinte Andrei  Făgărăşanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, în scaunul vacant de Episcop al Episcopiei Covasnei şi Harghitei cu 38 de voturi din 45 de voturi valid exprimate.

Alesul înaltului for bisericesc îl înlocuieşte pe Înaltpreasfințitul Ioan Selejan, care a fost ales în decembrie mitropolit al Banatului, după moartea fostului mitropolit, Înaltpreasfințitul Nicolae Corneanu.