În data de 1 martie a.c., Episcopia Hușilor organizează, în colaborare cu Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc, Simpozionul Național intitulat „Episcopul Grigorie Leu – slujire și mărturisire. Biserica în comunism”, dedicat personalității Episcopului Grigorie Leu al Hușilor, cu ocazia împlinirii a 70 de ani de la trecerea sa la cele veșnice și a 30 de ani de la căderea regimului comunist.

Evenimentul va reuni comunicări privind personalitatea Episcopului Grigorie Leu, situația Bisericii în timpul regimului comunist, viața bisericească din Episcopia Hușilor, activitatea omiletică a Episcopului Grigorie Leu, precum și lansarea volumului de documente de arhivă.

Vor susține comunicări:

Preasfințitul Părinte Ignatie al Hușilor: Episcopul Grigorie Leu – miracolul conştiinţei Episcopiei Huşilor”;

Conf. dr. Radu Preda: „Biserica în comunism. Mărturie și adaptare”;

Cercetător Adrian Nicolae Petcu: „Aspecte documentare privind activitatea Episcopului Grigorie Leu”;

Pr. dr. Nicolae Hurjui: „Omul și fapta. Episcop Grigorie Leu”;

Pr. conf. univ. dr. Jan Nicolae: „Străjer cuvântând la porțile otrăvite ale istoriei. Pastoralele Episcopului Grigorie Leu”;

Pr. conf. univ. dr. Alin Viorel Albu: „Episcopul Grigorie Leu al Hușilor: chipul unui Părinte jertfelnic și Mărturisitor înflăcărat al credinței”;

Prof. Costin Clit: „Aspecte edilitare și culturale din activitatea Episcopului Grigorie Leu”;

Protos. Zaharia Curteanu: „Viața monahală în Episcopia Hușilor în timpul Episcopului Grigorie Leu”;

Pr. Nicolae Cătălin Luchian va prezenta cartea: „Episcopul Grigorie Leu în vâltoarea istoriei. Documente (1924-1949)”

Programul evenimentului cuprinde:

0ra 10.00: Catedrala Episcopală din Huși: Slujba Parastasului pentru Episcopul Grigorie Leu;

0ra 11.00: Sala mare a Primăriei Huși: lucrările Simpozionului.