Părintele arhidiacon Cosmin-Vlăduț Mironescu, coordonatorul Grupului Psaltic „Sfânta Mare Muceniță Chiriachi”, al Catedralei Episcopale din Huși, a obținut premiul al III-lea la Festivalul-Concurs Național de Muzică Bisericească „Lăudați pe Domnul”, secțiunea B. Compoziție, categoria I – Lucrări psaltice.

Festivalul-Concurs, ajuns anul acesta la cea de-a XVI-a ediție, a fost organizat, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel și cu aprobarea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în perioada 15 martie – 27 octombrie, de către Sectorul Teologic-Educațional al Administrației Patriarhale. Ediția din acest an și-a propus să pună accentul pe funcția terapeutică a muzicii liturgice, încadrându-se astfel în tematica „Anului omagial al pastorației și îngrijirii bolnavilor și Anului comemorativ al tuturor Sfinților Tămăduitori”.

La secțiunea Compoziție, concurenții au avut de realizat o lucrare unitară (o singură variantă), cuprinzând cântări din slujba Sfinților doctori fără de arginți Cosma și Damian, cei din Asia (1 noiembrie),  cu mențiunea ca stihirile podobnice să fie scrise în tactul tropăresc, iar stihirile idiomele să urmeze stihiraricul compozițiilor Sfântului Cuvios Macarie Protopsaltul și Anton Pann. De asemenea, lucrarea elaborată a trebuit să fie în primă audiție și nepublicată până în prezent.

Compozitorii clasați pe primele trei locuri la fiecare categorie vor fi premiați la concertul final al festivalului-concurs, care va avea loc la Palatul Patriarhiei.

Celelalte rezultate la secțiunea Compoziție, categoria Lucrări psaltice, au fost: premiul I: Pr. Virgil Ioan Nanu de la Mănăstirea Stavropoleos, pentru „Cântări din slujba Sfinților Doctori fără de arginți Cosma și Damian”; premiul al II-lea: Diac. Gabriel-Nicușor Bercaru, protopsalt al Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei, pentru „Slujba Sfinților Doctori fără de arginți Cosma și Damian”.