La Palatul Patriarhiei din București s‑a desfășurat joi, 29 septembrie 2022, ședința de constituire a noii Adunări Naționale Bisericești pentru perioada 2022‑2026. În cadrul ședinței, prezidate de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, au fost validate mandatele reprezentanților clerici și mireni ai eparhiilor Bisericii Ortodoxe Române în acest organism central deliberativ.

În Aula Magna „Teoctist Patriarhul”, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a rostit un cuvânt de deschidere în care a explicat că modelul actual al Adunării Naționale Bisericești este moștenit de la Sfântul Ierarh Andrei Șaguna: „Adunarea Națională Bisericească reprezintă forma cea mai înaltă de conlucrare a ierarhilor, clerului și credincioșilor mireni la nivelul Patriarhiei Române. Este vorba de funcții, de slujiri distincte, dar realizate împreună cu o responsabilitate comună, apărarea și promovarea credinței ortodoxe și a vieții bisericești pentru mântuirea oamenilor și pentru binele Bisericii și al poporului român. Această adunare are o tradiție în Biserica Ortodoxă Română, aceea de conlucrare la toate nivelurile, parohial și eparhial. În Adunarea Națională Bisericească sunt prezenți delegați ai eparhiilor, un cleric și doi mireni. Această tradiție este de pe timpul Sfântului Mitropolit Andrei Șaguna, când adunarea din Mitropolia Transilvaniei era și un fel de parlament românesc, pentru că teritoriul se afla sub conducere străină. Deci, adunarea formată din ierarhi, clerici și mireni era o formă de reprezentare a întregului popor în structura aceasta bisericească. S‑a păstrat și la nivelul întregii țări această formă după unirea din 1918, deși ea nu exista ca atare în Țara Românească”.

Adunarea Națională Bisericească este organismul central deliberativ al Bisericii Ortodoxe Române pentru problemele administrative, sociale, culturale, economice și patrimoniale, alcătuit din câte trei reprezentanți ai fiecărei eparhii a Bisericii Ortodoxe Române, un cleric și doi mireni, delegați de adunările eparhiale pe termen de 4 ani.

Sursa: ziarullumina.ro