Preasfinţitul Corneliu, Episcopul Huşilor, alături de un sobor de preoţi şi diaconi, a săvârşit sâmbătă, 26 octombrie 2013, Sfânta Liturghie la Mănăstirea Dimitrie Cantemir din judeţul Vaslui, care a îmbrăcat straie de sărbătoare.

Din soborul de preoţi au făcut parte stareţi de la mai multe mănăstiri din Eparhia Huşilor, precum şi preoţi parohi din satele învecinate. După cum ne-a relatat protos. Iorest Matei, exarhul administrativ al mănăstirilor din Episcopia Huşilor, la această sărbătoare au participat peste 200 de credincioşi. În cuvântul de învăţătură adresat pelerinilor, PS Corneliu a vorbit despre viaţa Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, despre importanţa călugăriei şi a ascultării în viaţa monahală. Arhim. Serafim Bodnar, stareţul aşezării monahale, care este şi consilier economic al Episcopia Huşilor, a mulţumit Episcopului Huşilor pentru că a slujit la hramul Mănăstirii Dimitrie Cantemir, precum şi pentru încrederea pe care ierarhul locului i-a acordat-o până în prezent.