Cu binecuvântarea PS Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor, Parohia „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din municipiul Vaslui va primi astăzi, 7 august, în procesiune, icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului cu trei mâini, de la Mănăstirea Neamţ. Credincioşii din parohie şi din zona Vasluiului se vor putea închina la această icoană până duminică.

În seara aceasta, icoana va fi întâmpinată de preoţii şi credincioşii vasluieni, oficiindu-se Acatistul Maicii Domnului. Imnul acatist va fi urmat de săvârşirea Sfintei Taine a Maslului.

Icoana va fi aşezată spre închinare în biserica cu hramul Sfânta Cuvioasă Parascheva, unde, pe tot parcursul zilei de mâine, vor fi oficiate Acatistul Acoperământului Maicii Domnului, Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu şi Taina Sfântului Maslu.

Duminică, 9 august, după săvârşire Sfintei Liturghii, icoana va fi dusă la Mănăstirea Neamţ.