Joi, 21 mai 2015, la săr­bă­toa­rea Înălţării Domnului şi Ziua Eroilor, după Sfânta Liturghie, vor fi oficiate slujbe de pomenire a eroilor neamului românesc în toate catedralele, bisericile, mă­năs­tirile, cimitirele, la troiţele şi monumentele acestora din ţară şi străinătate.

La ora 12:00, clopotele tuturor locaşurilor de cult ortodoxe vor fi trase în semn de re­cu­noş­tinţă faţă de eroii care s-au jertfit pentru neam, credinţă şi ţară.

Reamintim că pomenirea eroilor neamului românesc la praz­nicul Înălţării Domnului a fost hotărâtă de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în anul 1920. Această decizie a fost consfinţită prin alte două ho­tă­râri sinodale recente din anii 1999 şi 2001 prin care această zi a fost proclamată ca sărbătoare naţională bisericească.

Legea 379/2003 privind re­gi­mul mormintelor şi operelor co­me­morative de război a proclamat cea de-a patruzecea zi de la Sfintele Paşti, sărbătoarea Înăl­ţă­rii Mântuitorului Iisus Hris­tos - Ziua Eroilor, ca sărbătoare na­­ţi­onală a poporului român.

Totodată, precizăm că la fiecare Sfântă Liturghie sunt po­me­niţi eroii, ostaşii şi lup­tă­torii români din toate timpu­rile şi din toate locurile, care s-au jertfit pe câmpurile de luptă, în lagăre şi în închisori pentru apărarea patriei şi a credinţei strămoşeşti, pen­tru întregirea neamului, li­ber­­tatea şi demnitatea poporului român. (Biroul de presă al Patriarhiei Române