Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, Tabăra de Muzică Psaltică din acest an, ajunsă la ediția a IV-a și organizată de Grupul Psaltic „Sfânta Mare Muceniță Chiriachi”, al Catedralei Episcopale din Huși, s-a reunit în perioada 29 iulie - 3 august 2024 la Mănăstirea Bujoreni, județul Vaslui. Tabăra a găzduit peste 90 de participanți din Episcopia Hușilor (județul Vaslui), Botoșani, Brăila, dar si din Marea Britanie.

Zilele de 29-31 iulie au fost dedicate copiilor cu vârste cuprinse între 8-14 ani din Episcopia Hușilor. În primele două zile, cei 60 de copii prezenți la tabără au luat parte la mai multe cursuri practice, susținute de Arhid. Cosmin- Vlăduț Mironescu.

„Cursurile au avut ca scop studierea și asimilarea unor cântări psaltice, precum și a anumitor Stihiri după podobia "Ceea ce ești bucuria" din slujba Sfintei Casiana, a troparului Sf. Siluan Athonitul după podobia "Pentru mărturisirea", a troparului Sf. Teodora de la Sihla după podobia "Pre Cuvântul" dar și a unor cântări din Paraclisul Sf. Nectarie din Eghina. În cea de-a treia zi, strădania copiilor a fost încununată printr-o serie de înregistrări audio-video”, a precizat arhidiaconul Cosmin- Vlăduț Mironescu, coordonatorul Grupului Psaltic „Sfânta Mare Muceniță Chiriachi” și organizatorul taberei.

Din programul zilnic al taberei nu au lipsit nici slujbele religioase, în cadrul cărora participanții au dat răspunsurile liturgice și s-au împărtășit cu Sfintele Taine la fiecare Sfântă Liturghie.

Aceste trei zile au constituit o adevărată provocare pentru cei mici, întrucât participând la acest eveniment organizat într-o ambianță monahală, aceștia s-au putut bucura de atmosfera de liniște și de pace a acelor locuri, deprinzându-se totodată cu însemnătatea unor virtuți creștine precum răbdarea, ascultarea și rugăciunea.

Cea de-a doua perioadă de tabără, 1-3 august, a fost dedicată membrilor Grupului Psaltic „Sfânta Mare Muceniță Chiriachi”, al Catedralei Episcopale din Huși, elevilor Seminarului Teologic Ortodox „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Huși, precum și cântăreților bisericești din cadrul Eparhiei Hușilor și nu numai.

Cursanții au avut ca temă de studiu „Slujba privegherii. Alegerea cântărilor și a diferitelor rânduieli”. Aceste cursuri au fost încununate de slujba privegherii de toată noaptea, în cinstea Sfântului Paisie de la Neamț, care a avut loc în noaptea de 2 spre 3 august 2024. Sfânta Liturghie fiind oficiată de către Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor.

„Invitații speciali de anul acesta au fost membrii Grupului Psaltic „Nectarie Protopsaltul” din București: Claudiu Stuparu, Maxim Câmpeanu și Dragoș Oancea, psalți cu vastă experiență ai privegherilor din Sf. Munte Athos, care au oferit și răspunsurile liturgice, alături de participanții la tabără.

Mulțumim Preasfințitului Părinte Ignatie pentru binecuvântarea, susținerea necontenită și încurajarea acestor activități de învățare a muzicii psaltice în rândul tinerilor, părintelui Euharist Micu, starețul mănăstirii Bujoreni, pentru ospitalitate și sprijin în organizarea acestui proiect, părintelui exarh Zaharia Curteanu, starețul mănăstirii Alexandru Vlahuță, precum și părintelui Ciprian Enea, starețul mănăstirii Vovidenia, pentru ajutorul oferit in vederea realizării acestor evenimente”, a adăugat arhidiaconul Cosmin Vlăduț Mironescu.