La Biserica domnească "Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul" din oraşul Vaslui a fost oficiată marţi, 28 ianuarie 2014, slujba înmormântării pentru părintele Constantin Burduja. Vrednicul slujitor al sfântului altar s-a născut acum 102 ani şi a slujit în mai multe parohii din Protopopiatul Vaslui.

Vasluienii au participat marţi, 28 ianuarie 2014, la slujba de înmormântare a părintelui Constantin Burduja, fost slujitor la Biserica domnească "Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul" din oraşul Vaslui. Alături de sicriul cu trupul neînsufleţit a stat familia slujitorului sfântului altar, precum şi cei care l-au cunoscut. La finalul slujbei au fost susţinute mai multe alocuţiuni în care s-a evocat personalitatea părintelui Constantin Burduja. "Părintele Constantin a venit la Biserica «Sfântul Ioan» din Vaslui în anul 2000, când deja era pensionar. A venit cu un suflu de pace, ca un model de preot, și va rămâne astfel în mintea multor preoți. A fost un preot de școală veche, absolvind cursurile Seminarului Teologic Ortodox din Huşi şi Facultatea de Teologie de la Cernăuţi. A ieşit la pensie la vârsta de 70 de ani din parohia Deleni, Protopopiatul Vaslui. După puțină vreme i-a murit soția, trăind singur mai bine de 30 de ani. Între anii 1949 – 1954 a fost încarcerat în închisorile comuniste de la București, Jilava, Aiud și de la șantierul-închisoare de la Canal. Părintele Constantin a rezistat, trecând peste toate și nu s-a plâns niciodată că a suferit, primind crucea pe care i-a dat-o Dumnezeu cu multă seninătate și cu multă bucurie. Va rămâne ca un model de seninătate și de slujire, în sensul că, până în ultimul an de slujire, 2013, a fost foarte lucid și nu s-a lăsta doborât de rutină, având o mare dragoste de slujire și o mare capacitate de a sluji din tot sufletul. Părintele Constantin a avut cinci copii, unul din ei murind de prunc, un altul încetând din viață înainte de a împlini 30 de ani. Ceilalți trei copii trăiesc, doi băieți și o fată. Părintele are mulți nepoți, strănepoți. Pentru mulți vasluieni, părintele Constantin Burduja a fost un duhovnic extraordinar, drept dovadă, foarte mulți credincioși au venit la priveghere, ca să înalţe o rugăciune pentru odihna sufletului său", a relatat pr. Constantin Mogoş de la parohia "Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul" din Vaslui.