Preasfinţitul Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor, va sfinţi duminică, 12 iulie 2015, biserica cu hramurile „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel“ şi „Sfântul Apostol Andrei“ din Parohia Gara Banca, Protopopiatul Bârlad, judeţul Vaslui.

Programul liturgic dedicat acestui eveniment va începe sâmbătă, 11 iulie 2015, când se va săvârşi Vecernia unită cu Litia şi Agheasma mică. Duminică, 12 iulie 2015, de la ora 7:00 se va sluji Utrenia, iar la ora 9:00 va începe slujba sfinţirii, care va fi urmată de Sfânta Liturghie. Biserica Parohiei Gara Banca a fost construită pe un teren care a aparţinut Întreprinderii Agricole de Stat (IAS) Zorleni, iar fundaţia a fost turnată în anul 1999. Un an mai târziu, vrednicul de pomenire episcop Ioachim Mareş a pus piatra de temelie, lucrările continuând până în 2013, domnul dr. Fănel Bogos fiind ctitorul principal al acestui sfânt lăcaș.