Preoţii şi credincioşii din Protopopiatul Bârlad au începând de ieri un nou protoiereu.

Ieri, 05 noiembrie 2009, la sediul Protoieriei Bârlad a avut loc ceremonia de hirotesie şi instalare a noului protopop al Bârladului în persoana Preacucernicului Părinte Vasile Lăiu, parohul bisericii Sf. Ilie din Bârlad.

Părintele Vasile Lăiu a fost numit în această demnitate în cadrul şedinţei Permanenţei Consiliului Eparhial al Episcopiei Huşilor desfăşurată sub preşedenţia Preasfinţitului Părinte Episcop Corneliu în data de 03 noiembrie 2009.

Evenimentul s-a desfăşurat în prezenţa reprezentanţilor Centrului Eparhial Huşi, a părinţilor protopopi din celelalte protoierii ale eparhiei şi a preoţilor din cuprinsul Protopopiatului Bârlad.

Ceremonia de instalare a început la orele 11,00 prin cuvântul de bun venit adresat celor prezenţi de către Preasfinţitul Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor, care a menţionat motivul pentru care se află în mijlocul lor şi anume acela de instalare a noului protoiereu, ca urmare a demisiei din motive de sănătate a părintelui Marin Constantin.

După acest moment s-a dat citire deciziei chiriarhale de instalare a noului protopop, a avut loc hirotesia întru protoiereu şi s-a procedat la acordarea însemnelor prevăzute în Statutul pentru organizarea şi funcţionarea Bisericii Ortodoxe Române.

După încheierea ceremoniei de instalare au avut loc cuvântările. Mai întâi a vorbit părintele Marin Constantin, fostul protopop, care a rostit un emoţionant cuvânt de mulţumire adresat Preasfinţitului Părinte Corneliu, preoţilor şi colaboratorilor pentru împreuna lucrare desfăşurată în cei 3 ani în care a ocupat funcţia de protopop. De asemenea, părintele a enumerat şi realizările acestei perioade, între care cele mai importante sunt obţinerea actelor de proprietate asupra imobilului şi terenului în care îşi desfăşoară activitatea unitatea, reabilitarea clădirii protopopiatului, înfiinţarea corului „Gheorghe Cucu” al protopopiatului şi reeditarea după o lungă perioadă a revistei bisericeşti “Păstorul Tutovei”.

A urmat cuvântul părintelui protopop Vasile Lăiu, care a mulţumit în primul rând Preasfinţitului Părinte Corneliu pentru importanta ascultare pe care i-a încredinţat-o, făgăduindu-i fiască ascultare şi supunere, precum şi neobosită osteneală în misiunea de conducere a protopopiatului. În acelaşi timp, Sfinţia Sa a adresat cuvânt de recunoştinţă predecesorului său pentru călduroasa primire şi pentru cuvintele de încurajare. La final, a mulţumit preoţilor pentru prezenţă asigurându-i de toată toată deschiderea, în vederea unei colaborării fructuoase în slujirea Domnului.

În încheierea evenimentului a vorbit Preasfinţia Sa Părintele Episcop Corneliu al Huşilor care a ţinut să mulţumească părintelui Marin Constantin pentru toată activitatea desfăşurată în perioada cât a funcţionat ca protopop. După acest moment, Preasfinţia Sa a prezentat noul protopop şi a rostit părintesc cuvânt de învăţătură celor prezenţi, mulţumindu-le pentru prezenţă şi invitându-i la o colaborare deschisă şi rodnică cu noul protoiereu.

Manifestarea s-a încheiat printr-o recepţie oferită celor prezenţi de Părintele Protopop al Bârladului Vasile Lăiu, care a avut loc în incinta protopopiatului.

În cele ce urmează prezentăm câteva date biografice ale noul protoiereu al Protopopiatului Bârlad.

Părintele Vasile Lăiu s-a născut la data de 03 aprilie 1963 în comuna Strugari din judeţul Bacău.

Sfinţia Sa a absolvit cursurile Seminarului Teologic de la Mănăstirea Neamţ şi este licenţiat al Facultăţii de Teologie Ortodoxă “Dumitru Stăniloae” din Iaşi, promoţia 1994.

A fost hirotonit ca preot în anul 1987 pe seama parohiei Roşieşti din Protopopiatul Huşi, iar din anul 1997 este paroh la biserica Sf. Ilie din Bârlad.

Părintele Vasile Lăiu este căsătorit şi are 4 copii.