În perioada 11-29 decembrie 2023, Centrul de Transfuzie Sanguină Bârlad, în parteneriat cu Protopopiatul Bârlad, desfășoară Campania „Donarea de sânge este Darul Vieții!”.

Astfel, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Ignatie, luni, 11 decembrie 2023, la sediul Centrul de Transfuzie Sanguină Bârlad, s-a dat startul acestei campanii, în care sunt implicate mai multe parohii din cadrul Protopopiatului Bârlad.

Până în prezent, au participat la campania de donare de sânge persoane din 19 parohii din cadrul Protopopiatului Bârlad, iar numărul acestora va spori în zilele următoare.

Informații utile pentru donatori:

— Vârsta să fie cuprinsă între 18-50 ani;

— greutatea minimă: bărbații - 65 kg; femeile - 60 kg;

— persoana trebuie să fie sănătoasă, fără antecedente de hipertensiune arterială, angină pectorală, hipotensiune arterială, diabet zaharat, sindrom febril, să nu se afle sub tratament medicamentos, epilepsie, boli psihice, transfuzii în antecedente, neoplasm, pierderi de cunoștință, intervenții chirurgicale recente.

Pregătirea pentru donare:

— Cu 24 de ore înainte de donare nu se consumă alcool, grăsimi, odihnă 8 ore;

— în ziua donării (înainte) se poate consuma un ceai dulce, o cafea, covrigi, dulceață, miere de albine;

— nu se fumează înainte de donare și după donare (o oră);

— donatorul trebuie să prezinte cartea de identitate sau pașaportul.