În data de 7 noiembrie 2010, în Duminica a 24-a după Pogorârea Sf. Duh, Preasfinţitul Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, va sluji în filia Dealu Mare a parohiei Simila din Protopopiatul Bârlad.

Cu acest prilej, Preasfinţia Sa va oficia slujba de resfinţire a bisericii cu hramul „Sf. Mare Mucenic Dimitrie, izvorâtorul de mir” şi Sfânta Liturghie arhierească.

Lăcaşul de cult a fost construit de către serdarul Codreanu în anul 1794 din vălătuci, pe cea mai mare înălţime a satului Dealu Mare. De-a lungul existenţei sale, au fost executate mai multe lucrări de reparaţie şi întreţinere, între care amintim pe cele din anii 1825, 1872, 1902, 1945. Între anii 2009-2010, la iniţiativa preotului Acostioaei Răzvan Andrei, ajutat de credincioşii parohiei, lucrările de consolidare s-au împletit cu cele de renovare şi înfrumuseţare, acoperişul a fost schimbat integral, au fost schimbate uşile şi ferestrele, catapeteasma a fost recompusă din icoane noi şi au fost făcute reparaţii interioare şi exterioare capitale.

Localitatea Dealu Mare numără 65 de familii şi aparţine administrativ de comuna Zorleni.

Luni, 8 noiembrie, de sărbătoarea Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil, Preasfinţia Sa va poposi în Parohia Hârsova din Protopopiatul Vaslui, unde va binecuvânta lucrările de pictură şi va resfinţi biserica parohială cu hramul „Sf. Împăraţi Constantin şi Elena”. Slujba de resfinţire va fi continuată de săvârşirea Sfintei Liturghii.

Biserica parohială Hârsova a fost construită între anii 1991-1999, fiind sfinţită în anul 1999. În ultimii ani, biserica a fost pictată în tehnica fresco, de asemenea au fost pictate ocniţele exterioare şi au fost efectuate o serie de alte lucrări.

Lucrările desfăşurate la această biserică s-au putut realiza prin contribuţia enoriaşilor acestei parohii, coordonaţi fiind de preotul paroh Stoian Ionel.