Miercuri, 28 octombrie 2009, de la orele 18.30, la Reşedinţa patriarhală, sub preşedinţia Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, va începe şedinţa de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, cu lucrările în cadrul celor patru comisii sinodale. Joi, 29 octombrie 2009, sub preşedinţia Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, ierarhii Sfântului Sinod se vor reuni în şedinţă plenară de lucru în sala sinodală din Reşedinţa patriarhală.

În cadrul acestei şedinţe sinodale va fi ales ierarhul titular al nou înfiinţatei Episcopii a Devei şi Hunedoarei, cu reşedinţa în municipiul Deva şi cu jurisdicţia în judeţul Hunedoara, aprobată prin hotărârea Sfântului Sinod, luată în şedinţa de lucru din zilele de 18-19 iunie 2009.

În ziua de 16 octombrie 2009, Sinodul mitropolitan al Mitropoliei Banatului, în consultare cu Adunarea Eparhială a Episcopiei Devei şi Hunedoarei, a desemnat drept candidaţi pentru postul de Episcop eparhiot pe Preasfinţitul Părinte Daniil Stoenescu, Episcop-locţiitor (administrator) al Episcopiei Daciei Felix şi pe Preasfinţitul Părinte Gurie Gorjeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Craiovei.

Pe ordinea de zi a şedinţei Sfântului Sinod se mai află alte teme ale vieţii şi activităţii bisericeşti din ţară şi străinătate.

BIROUL DE PRESĂ AL PATRIARHIEI ROMÂNE