Biserica Parohiei Gara Banca din Protopopiatul Bârlad a fost târnosită duminică, 12 iulie 2015, de Preasfinţitul Părinte Corneliu, în prezenţa unui număr mare de credincioşi.

Bucuria oamenilor a fost deosebit de mare, întrucât localitatea Gara Banca nu a avut niciodată un locaş de închinăciune adecvat sfintelor slujbe. După cum a menţionat pr. Vasile Lăiu, protopop al Protopopiatului Bârlad, din anul 2013, lucrările de construcţie au fost susţinute şi coordonate de familia doctorului Fănel Bogos. "După un efort susţinut, s-a reuşit finalizarea lucrărilor şi dotarea bisericii cu toate obiectele necesare desfăşurării sfintelor slujbe", a relatat pr. protopop Vasile Lăiu.

În după-amiaza zilei de duminică, Episcopul Huşilor a poposit în Parohia Stâncăşeni, unde a pus piatra de temelie a bisericii ce se va ridica în filia Bănceşti. În această localitate există o biserică veche, aflată într-un stadiu avansat de degradare. "Piatra de temelie a fost pusă în prezenţa tuturor credincioşilor din filia Bănceşti şi din satele învecinate. Ctitorul principal al locaşului de închinăciune, ale cărui ziduri sunt deja conturate, este un fiu al satului. PS Corneliu a trăit o mare bucurie, mai ales că pe aceste meleaguri nu a ajuns niciodată un ierarh care să binecuvinteze jertfa credincioşilor. Nădăjduim că în toamna acestui an, va avea loc sfinţirea locaşului de închinăciune din Bănceşti. Dăm slava lui Dumnezeu pentru că în aceste vremuri de criză, sunt oameni pe care Dumnezeu îi ridică pentru a edifica lucrări spre mărirea lui şi spre folosul enoriaşilor noştri", a remarcat pr. protopop Vasile Lăiu.