Duminică, 30 septembrie a.c., în Parohia Gugeşti, Protopopiatul Huşi, au avut loc o serie de manifestări dedicate Centenarului Marii Uniri.

Ziua a început cu oficierea Sfintei Liturghii în biserica cu hramul „Sfântul Nicolae” din localitate, de către un sobor de preoţi.

Delegatul Presfinţitului Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, a fost părintele consilier economic şi social-misionar Vladimir Beregoi, care a ţinut şi cuvântul de învăţătură în care, printre altele, a îndemnat pe cei prezenţi la o mărturisire publică a credinţei şi fidelităţii lor faţă de Dumnezeu  prin participarea la Referendumul pentru redefinirea căsătoriei din 6-7 octombrie.

De asemenea, a dat citire mesajului Ierarhului Huşilor adresat credincioşilor şi intitulat: „Referendumul pentru precizarea definiției familiei în Constituția României, 6-7 octombrie 2018 – investiție reală în viitorul familiei naturale și al copiilor”.

A urmat apoi sfinţirea monumentului dedicat eroilor neamului proveniţi din localitatea Gugeşti, ridicat în cimitirul satului. Aici, corul de copii ai Şcolii Gugeşti au intonat mai multe cântece patriotice şi s-a depus o coroană de flori.

Evenimentul a continuat în sala mare a Căminului Cultural din Gugeşti unde cei prezenţi au putut urmări expoziţia de fotografie „Regina şi Frontul” prezentată de doamna istoric Anca Beatrice Todireanu, preşedinte al Asociaţiei România Culturală, şi s-au familiarizat cu rolul deosebit avut de Regina Maria – Regina Soldat – în timpul Războiului de Reîntregire şi la Tratativele de Pace.

Au luat cuvântul domnul academician Constantin Toma – fiu al satului, care a vorbit despre importanţa împlinirii a 100 de ani de la momentul Reîntregirii, părintele Cosmin Gubernat, consilier cultural al Episcopiei Huşilor, care a susţinut comunicarea intitulată „Mărturii ale jertfei pentru Unire – prezenţa şi implicarea preoţilor militari” şi domnul profesor Nicolae Ionescu, Inspector ISJ-Vaslui pentru disciplina Istorie, care a vorbit despre rolul îngemănat al Bisericii şi al Şcolii în menţinerea conştiinţei de neam.

Părintele paroh Dragoş Trofin, inspector bisericesc la Centrul Eparhial Huşi, a mulţumit tuturor celor care s-au implicat în buna organizare a evenimentului, oferind oaspeţilor câte o plachetă aniversară.

Organizatorii evenimentului au fost Parohia Gugeşti în parteneriat cu Primăria şi Consiliul local Gugeşti şi Şcoala „Alexandru Obreja” Gugeşti.