În după-amiaza zilei de 1 martie a.c., după finalizarea lucrărilor Simpozionului Național „Episcopul Grigorie Leu – slujire și mărturisire. Biserica în comunism”, la ora 16.00, în semn de omagiu adus vrednicului ierarh mărturisitor, Preasfințitul Părinte Ignatie va oficia, în localitatea Țuțcani, comuna Mălușteni, județul Vaslui, slujba Parastasului la mormântul părinților Episcopului Grigorie Leu al Hușilor.

Episcopul Grigorie Leu s-a născut la 2 mai 1881 în Țuțcani, județul Vaslui, Părinții săi erau preotul Constantin (Costache) Leu și soția sa, Soltana. Preotul Constantin (Costache) Leu a păstorit Parohia Țuțcani vreme de 53 de ani, mormântul lor aflându-se în cimitirul satului.

La inițiativa Preasfințitului Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, mormintele au fost refăcute, astfel încât, după slujba Parastasului se va oficia și slujba de sfințire a noii cruci așezate în acest loc.