Grupul Psaltic "Sfânta Mare Muceniță Chiriachi" al Catedralei Episcopale din Huși, coordonat de diaconul Vlad Mironescu. a organizat, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, în perioada 31 iulie- 4 august 2023, a III-a ediție a Taberei de Muzică Psaltică, la Mănăstirea Moreni.

Cei 40 de participanți, printre care membri ai Grupului Psaltic "Sf. M. Mc. Chiriachi", copiii din Grupul Psaltic "Sf. M. Mc. Chiriachi" Junior și elevi ai Seminarului Teologic Ortodox „Sf. Ioan Gură de Aur" din Huși, s-au bucurat anul acesta de prezența domnului Claudiu Stuparu, membru al Grupului Nectarie Protopsaltul din București.

În primele trei zile, Grupul Psaltic "Sf. M. Mc. Chiriachi", alături de copiii din grupul de juniori, a înregistrat cântări ale compozitorilor hușeni din secolele XIX și XX pentru albumul ce va fi lansat în luna octombrie a acestui an. Înregistrarile au fost realizate de sunetistul Dan Spătariu, sub coordonarea lui Claudiu Stuparu și a diac. Vlad Mironescu, dirijorul grupului.

Joi, elevii Seminarului Teologic Ortodox "Sfântul Ioan Gură de Aur" din Huși au studiat, sub îndrumarea lui Claudiu Stuparu, axionul Întâmpinării Domnului și noțiuni generale și de aprofundare ale teoriei si practicii muzicii psaltice.

Simultan, cei 15 copii participanți au studiat, alături de diac. prof. Vlad Mironescu, troparul Praznicului Adormirii Maicii Domnului și al Schimbării la Față a Domnului.

„După slujba Paraclisului Maicii Domnului, participanții au luat parte la conferința online: "Muzica Psaltică în Ortodoxie" susținută de prof. univ. Dr. Giorgio (Iorgos) Chatzichronoglou, dascăl de muzică psaltică, (imnod al Patriarhiei Ecumenice), protopsaltul Bisericii „Adormirii Maicii Domnului” din Atena și deținător al mai multor distincții oferite de Sfântul Sinod al Bisericii Greciei.

Tabăra s-a încheiat în ziua de vineri, 4 august, după Sf. Liturghie, atunci când a avut loc festivitatea de premiere, timp în care invitatul Claudiu Stuparu a adresat felicitări și îndemnuri.

Mulțumim părintelui Meletie Mercaș, duhovnicul mănăstirii Moreni, și obștii de maici pentru găzduire, bunăvoință și răbdare, și părintelui exarh Zaharia Curteanu pentru sprijinul financiar. De asemenea, mulțumim domnului Claudiu Stuparu pentru prezență și îndrumare, precum și domnului Dan Spătariu pentru colaborare și ajutorul oferit la realizarea înregistrărilor”, a menționat diaconul Vlad Mironescu, organizatorul Taberei de Muzică Psaltică și coordonatorul Grupului Psaltic al Catedralei Episcopale.