Pe toată perioada vacanței de vară se desfășoară, cu binecuvântarea Preasfințitului Ignatie, Episcopul Hușilor, la Mănăstirea „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din comuna Ivănești, protopopiatul Vaslui, tabăra de vară „Copiii în bucuria Bisericii”, în parteneriat cu voluntarii-moderatori ai Asociației Tinerilor Ortodocși Vaslui.

Programul taberei este unul divers, cuprinzând mai multe activități tematice: muzică, atelier de împletit, atelierul de comunicare „întreabă preotul”, pictură și dans tradițional.

De asemenea, sunt incluse în program activități sportive și recreative, precum fotbal, bowling, vânătoare de comori, foc de tabără.

Copiii participă și la programul de slujbă oficiat în paraclisul mănăstirii.

Tabăra reunește săptămânal grupuri de câte 30 de participanți proveniți din parohiile protopopiatului Vaslui. La finalul programului, totalul beneficiarilor va fi de aproximativ 300 de persoane.