La începutul lunii septembrie 2022, s-a desfășurat, la Biserica „Sfântul Dumitru” din Huși, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, Tabăra de vară „Darurile tinereții”.

Din programul taberei au făcut parte ateliere de creație, jocuri de cunoaștere, sesiuni de întrebări și răspunsuri, precum și discuții pe tema „Darurile Duhului Sfânt și roadele Sale”. Majoritatea tinerilor participanți s-au spovedit și împărtășit cu Sfintele Taine.

Tabăra s-a încheiat duminică, 4 septembrie 2022, cu o agapă a tinerilor.

„Mulțumim preoților parohi Marian Tudorică și Eduard Irimiea pentru organizarea taberei, precum și voluntarilor Asociației „Filantropia Ortodoxă”, pentru implicare.

Mulțumim tuturor celor care au contribuit la buna desfășurare a taberei și achiziția materialelor necesare”, a menționat doamna Elisabeta Irimiea coordonatoarea acestei tabere.