comunicat de presa

Comunicat de presă

Episcopia Hușilor constată cu îngrijorare atacurile fără niciun scrupul ale pretinșilor jurnaliști de la cotidianul local „Vremea nouă”, care prin articole cu subiecte inventate încearcă să denigreze persoana Preasfințitului Părinte Corneliu, Episcopul Hușilor. Ne întrebăm care este miza articolelor plătite și în slujba cui s-au pus aceștia, căci prin minciună niciodată nu poți sluji adevărului!

Comunicat de presă

Urmare Comunicatului Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul teritorial Iași  privitor la punerea în mișcare a acțiunii penale și a reținerii pentru 24 de ore, începând cu data de 15 iunie a inculpaților: Jitaru Sebastian Cristi, preot arhimandrit la Catedrala Episcopală Huși, Damian Gheorghe, preot de caritate la Spitalul Județean Vaslui, Bumbu Răzvan Mihail, preot paroh la Parohia Văleni, jud. Vaslui, cu privire la săvârșirea infracțiunii de șantaj (sursa: http://www.pna.ro/comunicat.xhtml?id=8235);

Patriarhia Română se roagă pentru victimele atacurilor teroriste asupra creştinilor din Egipt

Patriarhia Română a aflat cu multă durere de vestea uciderii a 44 de creștini și de rănirea a peste 100 în urma sângeroaselor atacuri comise în ziua de 9 aprilie 2017 asupra bisericii creștine copte din orașul Tanta și asupra bisericii „Sfântul Marcu” din orașul Alexandria de către gruparea teroristă Stat Islamic.

Comunicat de presă

Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a adresat Preafericitului Părinte Kirill, Patriarhul Moscovei și al întregii Rusii, o telegramă de compasiune și solidaritate cu familiile îndoliate și cu întregul poporul rus, afectaţi de tragica explozie produsă  în ziua de 3 aprilie 2017 într-o stație a metroului din orașul Sankt-Petersburg:

Precizări privind organizarea și desfășurarea Marșului pentru viață din ziua de 25 martie 2017

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a binecuvântat demersul Asociației „Studenți pentru viață” de a organiza cea de-a șaptea ediție națională a Marșului pentru viață, eveniment care va avea loc în după-amiaza zilei de 25 martie 2017 (sărbătoarea Bunei Vestiri) în 285 de localități.

Aceste manifestări nu au un organizator unic, ci în fiecare oraș sau localitate există organizatori locali independenți, care reprezintă diferite organizații și instituții pro-viață locale.

Patriarhia Română nu face parte dintre organizatori, dar a binecuvântat și sprijină spiritual manifestarea.

Precizăm că participarea clerului şi mirenilor la acest eveniment nu este obligatorie, ci benevolă.

În cadrul acestui eveniment sunt reafirmate valorile familiei creștine tradiționale, îndeosebi darul sfânt al vieţii prin nașterea de copii şi creșterea lor în credinţă sfânta şi iubire milostivă.

Biroul de Presă al Patriarhiei Române

Comunicat de presă: Cotidianul Vremea Nouă continuă campania de denigrare a Episcopiei Hușilor

Urmare apariției în cotidianul local „Vremea nouă” din 02.08.2016, a articolului intitulat „Adrian Porumboiu dă replica episcopului moșier, care l-a făcut hoț!”, semnat de Cezara Mironică, aducem la cunoștință următoarele:

Cotidianul „Vremea nouă” continuă, din motive obscure, o campanie de denigrare la adresa Episcopiei Hușilor și a Preasfințitului Părinte Corneliu, Episcopul Hușilor, uzând de mijloace total neprofesioniste și neprotocolare, ce nu fac cinste niciunei persoane ce pretinde a fi jurnalist.

Comunicat de presă privind deplasarea Corului Dignus Est în Republica Moldova

Având în vedere articolul „Pe surse! Popa de la Deleni, beție cruntă și dans pe mese la moldoveni “, apărut în cotidianul „Vremea Nouă“ din Vaslui, în data de 16 iulie  a.c., sub semnătura d-lui Daniel Tănăsuc, subsemnatul, preot Adrian Buimac, în calitate de dirijor al Corului Dignus Est al preoților din Episcopia Hușilor, doresc să aduc la cunoștința opiniei publice următoarele precizări:

Comunicat de Presă al Secretariatului Sinaxei privind Sinaxa Întâistătătorilor de Biserici Ortodoxe, Chambésy, 21-27 ianuarie 2016

La invitaţia Sanctităţii Sale Patriarhul Ecumenic Bartolomeu, Sinaxa Întâistătătorilor de Biserici Ortodoxe Autocefale a avut loc la Centrul Ortodox al Patriarhiei Ecumenice de la Chambésy-Geneva, în perioada 21 – 28 ianuarie 2016.

Pagini

Subscribe to RSS - comunicat de presa