Astăzi, 31 august 2009, Sectorul Social - Filantropic şi Misionar al eparhiei a organizat cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor, o activitate caritabilă la mănăstirea “Naşterea Sf. Ioan Botezătorul” – Ivăneşti din judeţul Vaslui.

Cu acest prilej, au fost oferite haine şi încălţăminte pentru toate categoriile de vârstă la peste 300 de familii din partea Centrului Eparhial în parteneriat cu Fundaţia “Maica Tereza” şi Fundaţia “Prieteni pentru Moldova”, ambele din Olanda.

Beneficiarii acestei acţiuni sunt persoane cu o situaţie socială precară şi provin din localităţile componente ale comunelor Voineşti şi Ivăneşti.

Pe lângă programele sociale curente ale eparhiei, această serie a acţiunilor filantropice se va continua şi pe parcursul lunilor următoare şi în alte locaţii din judeţul Vaslui.

Activităţile sunt parte componentă a Programului “Ajutor pentru familii sărace şi cu mulţi copii”, având ca scop îmbunătăţirea situaţiei sociale a familiilor nevoiaşe din judeţul Vaslui. Programul este susţinut financiar prin contribuţia eparhiei şi cu aportul substanţial al celor două organizaţii neguvernamentale menţionate anterior.

Programul se desfăşoară permanent din anul 2003.