În ajun de Crăciun, 100 de familii din Bârlad, Huși și Vinețești au primit alimentele necesare pentru masa de Crăciun (carne, brânzeturi, ouă, ulei, făină, fructe).

Cu binecuvântarea Părintelui Episcop Ignatie, am mers, împreună cu părintele Ghelasie Păcurar, parohul Parohiei ortodoxe românești din Würzburg, Germania, la mai multe familii din Bârlad, Huși și Vinețești, care erau în imposibilitatea de a-și procura cele necesare pentru masa din aceste zile de sărbătoare.

Am pregătit 100 de pachete cu carne, brânzeturi, ouă, ulei, făină, fructe, și dulciuri, și le-am dus pentru a avea timpul necesar să le pregătească. Cea mai mare bucurie a lor a fost că cineva le-a trecut pragul și că se gîndește la ei, chiar fără să îi fi cunoscut personal, de aceea le mulțumim tuturor celor care ne-au ajutat, a menționat părintele consilier eparhial Vladimir Beregoi, președintele Asociației „Filantropia Ortodoxă” Huși.