Centrul Eparhial Huși a editat, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Ignatie, Calendarul creştin-ortodox pentru anul 2024.

Textul calendarului bisericesc este aprobat de Sfântul Sinod şi are caracter unitar în întreaga Biserică Ortodoxă Română.

Tipărit în condiţii grafice foarte bune, calendarul pe anul 2024 este disponibil în trei versiuni: tip foaie, tip agendă şi cu arc.

Calendarul conţine rânduielile bisericeşti pentru anii 2024-2025, precum şi datele de contact ale Centrului eparhial, ale Așezămintelor și serviciilor sociale oferite de Asociația „Filantropia Ortodoxă” Huși, și ale protopopiatelor și mănăstirilor din subordine.

Centrul eparhial Huşi îndeamnă pe toţi credincioşii din Episcopia Huşilor să achiziţioneze Calendarul creştin-ortodox doar de la pangarele parohiilor şi mănăstirilor din judeţul Vaslui. Toate drepturile de autor sunt rezervate Episcopiei Huşilor.

Sumele obţinute din vânzarea calendarelor sunt folosite pentru derularea proiectelor pastoral-misionare, social-filantropice şi culturale derulate de către Centrul Eparhial Huşi.