Joi, 21 noiembrie 2019, cu prilejul sărbătorii Intrării în biserică a Maicii Domnului, în Parohia Pogana, Protopopiatul Bârlad a  avut loc lansarea buletinului trimestrial „Potirul Poganei“.

„Revista, fondată în 2018, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, prezintă activităţile pastoral-misionare şi culturale ale Parohiei Pogana şi nu numai, dar şi alte activităţi sau subiecte de interes general.

Numerele de anul acesta sunt dedicate Anului omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari) și Anului comemorativ al Patriarhilor Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu și al traducătorilor de cărți bisericești în Patriarhia Română.

Se dorește ca această revistă să-i îndemne pe credincioșii comunei Pogana la comunicare și comuniune eclesială”, a menționat părintele paroh Ciprian Aurelian Tacu.