Numărul refugiaților care intră în România prin Vama Albița crește, iar angajații și voluntarii Asociație „Filantropia Ortodoxă” Huși, alături de preoți din cele trei protopopiate ale Eparhiei, sunt permanent în Vamă, pentru a oferi acestora asistența de care au nevoie.

„În cursul serii trecute 124 de persoane au fost cazate, atât la Mănăstirile Moreni și Schimbarea la Față, cât și la mai multe hoteluri și persoane particulare, unde au primit și masă și toate cele necesare.

Mai multor familii le-am plătit cazarea la câteva hoteluri din județ și le-am asigurat transportul până acolo. Au fost și câteva cazuri în care copiii au avut nevoie să fie însoțiți la spitalul din Huși și i-am condus până acolo.

Suntem alături de toți cei care trec în această perioadă prin Vamă,  oferindu-le mâncare (sandvișuri, conserve, ceai, lapte praf), pături, haine, încălțăminte, pampers, produse de igienă și cartele de telefon.

Au fost situații în care le-am plătit carburanții pentru mașinile cu care se deplasau, și mai multor familii le-am oferit și ajutoare financiare.

Permanent avem alături de noi translatori, echipajul Ambulanței noastre și voluntari care ne sprijină.

Asociația asigură permanență în Vamă, prin echipele de angajați si voluntari, zi și noapte.

Mulțumim celor care s-au adăugat efortului nostru, atât din țară, cât și din Episcopia noastră: preoții din parohiile celor trei protopopiate, părinții protopopi de Bârlad și Huși, prietenii din Timișoara ai Asociației noastre, precum și societățile „Heits Digital” SRL, „Contagex” SRL, „Edil Lift Instalation” SRL, „Evel-H Company” SRL, „Topedlin” SRL, „Berlin” SRL, „Asociația Viitorul Copiilor Hușeni”, „Mirtofar” SRL, „Agrotur” SRL, „Eps Romania” SRL, „Biosfarm” SRL „Terapia” SRL, "Tzmo Romania" SRL, „Omnia” SRL, „Gin Tonic” SRL, Simingeria Petru, Orange, Vodafone, precum mai multe firme de catering. De asemenea un preot din județul Vrancea ne-a sprijinit cu o mașină mare, cu pături și alimente”, a menționat părintele consilier eparhial Vladimir Beregoi, președintele Asociației „Filantropia Ortodoxă” Huși.

În cursul zilei de astăzi, cu binecuvântarea Părintelui Episcop Ignatie, părintele consilier Vladimir Beregoi însoțește un transport consistent de ajutoare (alimente, îmbrăcăminte, produse de igienă), oferite de prietenii din Timișoara ai Asociației „Filantropia Ortodoxă” Huși, în Ucraina, în zona Ismail, acolo unde sunt și foarte mulți etnici români.

Orice sprijin este un real ajutor:

Bunurile donate vor fi colectate la sediul Asociației „Filantropia Ortodoxă” Huși, (str. Mihail Kogălniceanu nr. 19, Huși – în curtea Episcopiei).

Nr. de contact pentru donații sau cazare: 0746.894.280

Puteți ajuta, prin contul în Lei: RO43RNCB0261160373430001- deschis la Banca BCR, filiala Huși.

Contul în Euro: RO59RNCB0261160373430004; SWIFT: RNCB RO BU;

Revolut: 0757 938 531  revolut.me/afilantropiahusi