Cu binecuvântarea Părintelui Episcop Ignatie, în perioada 15 noiembrie 2021 – 11 mai 2022 s-a desfășurat, și în Episcopia Hușilor, Concursul Național Catehetic „Rugăciunea în viaţa mea”. S-au înscris, din eparhie, 23 de parohii, din cele trei protopopiate, cu un număr de aproximativ 500 de copii.

La faza pe protopopiat câștigătorii au fost următorii:

Protopopiatul Huși: locul I- Parohia Vădeni Rai, locul II- Parohia Hoceni, locul III- Parohia Lunca Banului II.

Protopopiatul Vaslui: locul I- Parohia Todirești, locul II- Parohia „Sfânta Treime I”, municipiul Vaslui, locul III- Parohia Ferești.

Protopopiatul Bârlad: locul I- Parohia Gherghești, locul II- Parohia Grivița, locul III- Parohia Ibănești.

Pentru faza eparhială, comisia întrunită pe data de 11 mai 2022, a stabilit următorul clasament: Locul I - Parohia Gherghești, Protopopiatul Bârlad;  locul II - Parohia Vădeni Rai, Protopopiatul Huși; locul III - Parohia Todirești, Protopopiatul Vaslui.

Reprezentanții grupului catehetic al Parohiei Gherghești, coordonat de părintele Ciprian Nicușor Apopei, vor participa la ceremonia de premiere organizată de Patriarhia Română, cu ocazia hramului istoric al Catedralei Patriarhale, sâmbătă 21 mai 2022.

Premierea organizată la nivel eparhial pentru câștigătorii primului loc pe fiecare protopopiat va avea loc sâmbătă, 28 mai 2022, cu ocazia Întâlnirii Tinerilor din Protopopiatul Bârlad, participanți la proiectul eparhial „Luna pastorației copiilor și tinerilor din Episcopia Hușilor”, la Mănăstirea Alexandru Vlahuță.

Concursul Național Catehetic „Rugăciunea în viaţa mea” este organizat cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, de către Sectorul teologic-educațional al Patriarhiei Române, în parteneriat cu Ministerul Educației, în perioada 15 noiembrie 2021 – 21 mai 2022.

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a aprobat ca anul 2022 să fie declarat „Anul omagial al rugăciunii în viaţa Bisericii şi a creştinului şi Anul comemorativ al sfinţilor isihaşti Simeon Noul Teolog, Grigore Palama și Paisie de la Neamț”, în Patriarhia Română.

Între manifestările culturale şi educaţionale, programate cu prilejul anului omagial şi comemorativ, Sectorul teologic-educațional a organizat Concursul Național Catehetic „Rugăciunea în viaţa mea”.