În perioada 24-26 noiembrie Mitropolia Moldovei și Bucovinei, prin Sectorul de Misiune, Statistică și Prognoză Pastorală – Departamentul de Tineret și Misiune în Universități a organizat la Centrul cultural-pastoral „Sfântul Daniil Sihastrul” Durău din județul Neamț un Colocviu Pastoral pentru Tineret.

Pr. Nicodim Petre – inspector pentru tineret în cadrul Departamentului de Tineret și Misiune în Universități a dezbătut alături de Inspectorii și Consilierii eparhiali din eparhiile Mitropoliei Moldovei problemele și provocările întâmpinate în lucrul cu tinerii.

Din partea Episcopiei Hușilor, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Corneliu, Episcopul Hușilor, a participat Pr. Cosmin Gubernat, consilier social-misionar la Centrul Eparhial Huși, care a prezentat activitățile cu tinerii ce se desfășoară în această eparhie. În cele trei zile au fost prezentate referate cu privire la  prioritatea pastorației tinerilor, responsabilități și limite în pastorația acestora, comuniunea în Biserică astăzi, nevoile și așteptările tinerilor precum și modalități practice de lucru cu aceștia în parohie.

De asemenea, au fost prezenți preoții responsabili cu tineretul din protopopiatele Arhiepiscopiei Iașilor, reprezentanți ai Asociației Pro Vita Arad, reprezentanți ai Mănăstirii Oașa, consilierul cultural al Episcopiei Spaniei și Portugaliei precum și dl. Claudiu Bălan – coordonatorul sitului Ortodoxia Tinerilor. S-au prezentat și activitățile desfășurate la nivelul filialelo ATOR pe care aceștia le coordonează.

Întâlnirea s-a dovedit de un real succes punându-se bazele unei rețele de lucrători de tineret într-un cadru organizat. La nivel de Mitropolie, pe baza concluziilor celor prezenți, se va tipări în perioada imediat următoare un ghid practic  pentru preoții care vor avea și calitatea de lucrători pentru tineret.