Urmare Comunicatului Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul teritorial Iași  privitor la punerea în mișcare a acțiunii penale și a reținerii pentru 24 de ore, începând cu data de 15 iunie a inculpaților: Jitaru Sebastian Cristi, preot arhimandrit la Catedrala Episcopală Huși, Damian Gheorghe, preot de caritate la Spitalul Județean Vaslui, Bumbu Răzvan Mihail, preot paroh la Parohia Văleni, jud. Vaslui, cu privire la săvârșirea infracțiunii de șantaj (sursa: http://www.pna.ro/comunicat.xhtml?id=8235);

Episcopia Hușilor aduce la cunoștința opiniei publice faptul că a luat act cu profundă îngrijorare și regret de situația creată de susnumiții, nădăjduind totodată că instituțiile abilitate ale statului vor clarifica această speță, urmând ca după pronunțarea finală a acestora, să fie hotărâte și măsuri canonico-disciplinare potrivit Regulamentului autorităților canonice disciplinare și al instanțelor de judecată ale Bisericii Ortodoxe Române.

Îndemnăm cu dragoste părintească pe toți fiii duhovnicești ai Eparhiei Hușilor și ai Bisericii Ortodoxe Române să sporească lucrarea rugăciunii și a faptelor bune, cerându-le iertare pentru tulburarea creată și asigurându-i că aceste incidente sunt tratate cu maximă responsabilitate pastorală, pentru o activitate transparentă și în conformitate cu crezul creștin.

Biroul de presă al Episcopiei Hușilor