În Parohia Pogana, Protopopiatul Bârlad, va avea loc, în după-amiaza zilei de duminică, 25 august 2019, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, ediția I a Concursului „Răsună toaca la Pogana”.

Evenimentul se va desfăşura în curtea bisericii parohiale, începând cu ora 16.00, şi va fi precedat de un moment de rugăciune, ca mulțumire adusă lui Dumnezeu. Participanții, în urma jurizării, evaluați potrivit vârstei, vor fi recompensați prin diplome, medalii și premii.

„Organizăm concursul pentru a-i atrage mai mult pe copii la biserică, mai ales că ne aflăm în perioada vacanţei de vară. Este important ca participanţii să se întâlnească şi să lege prietenii. Aşteptăm cu bucurie concurenţii din parohiile vecine și nu numai, ce vin la competiţie alături de preoţii parohi”, a menționat părintele paroh Aurelian Ciprian Tacu.