Cu prilejul Anului comemorativ al celor adormiți în Domnul; valoarea liturgică și culturală a cimitirelor, Episcopia Hușilor a organizat concursul „Cel mai îngrijit cimitir”, dedicat unităților de cult care au în administrare cimitire proprii.

A fost evaluat modul de sistematizare a cimitirului și s-a ținut cont de aspectul său general și de îngrijirea locurilor individuale de înmormântare.

La nivelul fiecărui protopopiat a fost desemnat și premiat câte un câștigător, iar din aceștia, la nivelul Centrului Eparhial a fost validat locul I.

Astfel, la nivelul Protopopiatului Vaslui, locul I a fost obținut de Parohia Chițoc, preot paroh Iulian Pilă; la nivelul Protopopiatului Bârlad, locul I a fost câștigat de Parohia Ivești II, preot paroh Ioan Bârcău; iar în cadrul Protopopiatului Huși, primul loc a revenit Parohiei Crețești de Sus, preot paroh Radu Șopu.

Locul I în cadrul Episcopiei Hușilor a fost obținut de Parohia Ivești II, Protopopiatul Bârlad.

Vineri, 10 decembrie 2021, Preasfințitul Părinte Episcop Ignatie a oferit, în prezența membrilor Permanenței Consiliului Eparhial Huși, părintelui Ioan Bârcău, placheta omagială și un premiu, mulțumindu-i pentru atenția pe care o acordă spațiului în care odihnesc cei trecuți din această viață.