Sâmbătă, 24 iulie 2021, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, începând cu ora 11.00, la Mănăstirea Fâstâci, Protopopiatul Vaslui, va avea loc Simpozionul Național «Biserica „Sfântul Nicolae” Fâstâci - 300 de ani de mărturie a credinței».

Evenimentul este dedicat împlinirii a 300 de ani de la ctitorirea bisericii „Sfântul Ierarh Nicolae”, de către Mihail Racoviță, domnul Moldovei (1716-1726). Cu acest prilej va fi lansat și albumul monografic: Mănăstirea Fâstâci, 1721-2021

Vor lua cuvântul: PS Ignatie, Episcopul Hușilor; PS Siluan, Episcopul Ortodox Român din Ungaria; Pr. Prof. Dr. Bogdan Racu, Mitropolia Moldovei și Bucovinei; Protos. Zaharia Curteanu, exarhul Mănăstirilor din Episcopia Hușilor; Cercetător Maria Popa, Vaslui; Istoricul Costin Clit, Colegiul Național „Cuza Vodă” – Huși; și Dr. Lucian-Valeriu Lefter, istoric și etnolog, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Vaslui.

Programul evenimentului:

ora 09.00: Slujba de sfințire a Paraclisului „Sfântul Ierarh Meletie”  - Slujbă oficiată de Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, alături de Preasfințitul Părinte Siluan, Episcopul Ortodox Român al Ungariei

ora 11.00: Lucrările Simpozionului  - în spațiul amenajat în exteriorul bisericii „Sfântul Nicolae” a Mănăstirii Fâstâci

Duminică, 25 iulie 2021, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, alături de Preasfințitul Părinte Siluan, Episcopul Ortodox Român al Ungariei, vor oficia slujba de resfințire a bisericii „Sfântul Nicolae” a Mănăstirii Fâstâci, ca încununare a jertfei ctitorilor și a tuturor eforturilor depuse în ultimii ani pentru restaurarea acestui monument istoric.