Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, miercuri, 20 decembrie 2023, Grupul Psaltic „Sf. M. Mc. Chiriachi”, al Catedralei Episcopale din Huși, coordonat de arhidiaconul Vlad Mironescu, a susținut un recital de colinde tradiționale în cadrul Galei „Eroi cu Mască 2023”, organizată de Federația Română de Scrimă, la București.

În cadrul Galei, prezentată de campioana olimpică Ana Maria Popescu, în fața unui public numeros, au fost premiați laureații anului 2023 la categoriile seniori, tineret, juniori, cadeți.

Printre alții, la eveniment au luat parte și președintele Comitetului Olimpic și Sportiv Român, Mihai Covaliu, președinta Agenției Naționale pentru Sport, Elisabeta Lipă, secretarul general al Comitetului Olimpic și Sportiv Român, George Boroi, și președintele Federației maghiare de scrimă, Zsolt Csampa.

În dimineața aceleiași zile, la invitația părintelui Sorin Georgescu, membrii grupului psaltic au dat răspunsurile liturgice la Sfânta Liturghie, săvârșită în Biserica „Sf. Miron și Nicolae” – Dămăroaia, Protoieria Sector 1 Capitală.

De asemenea, au colindat pacienții Spitalelor Filantropia și Imunomedica, după care au vestit Nașterea Domnului obștilor Mănăstirilor Antim și Stavropoleos din București.