Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, Grupul Psaltic „Sfânta Mare Muceniță Chiriachi” al Catedralei Episcopale din Huși a participat la concertul de cântări pascale „Hristos – Lumina lumii”, desfășurat la Casa de Cultură din Comuna Cucoara, Republica Moldova.

La invitația părintelui paroh Andrei Apetrei, Grupul Psaltic „Sfânta Mare Muceniță Chiriachi” al Catedralei Episcopale din Huși a participat vineri, 21 aprilie 2023, la concertul de cântece pascale „Hristos – Lumina lumii”, organizat de Parohia „Adormirea Maicii Domnului și Sf. Ier. Andrei Șaguna” Cucoara, Protopopiatul Cahul, Episcopia Basarabiei de Sud, în colaborare cu Primăria Cucoara.

Alături de psalții hușeni au mai concertat: Corul „Sf. Ier. Andrei Șaguna” al Parohiei Cucoara și Grupul Folcloric „Cimbrișorul” al Casei de Cultură Cucoara, vestind, prin cântările lor, bucuria Învierii Mântuitorului Iisus Hristos.