Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Ignatie, Grupul Psaltic „Sf. M. Mc. Chiriachi”, al Catedralei Episcopale din Huși, a participat, în noaptea de vineri, 27 septembrie 2024, la slujba privegherii, săvârșită în cinstea Sfântului Cuvios Paisie de la Neamț, în cadrul Festivalului de Muzică Veche de la Brașov, ediția I.

Pe parcursul slujbei, grupul psaltic a dat răspunsurile din strana stângă, în strana dreaptă răspunsurile liturgice fiind date de Corul Academic Byzantion, dirijat de lect. univ. dr. Adrian Sîrbu.

Privegherea de toată noaptea a fost împodobită cu compoziții ale unor mari psalți, precum Sfântul Macarie Protopsaltul, Cuviosul Nectarie Protopsaltul, Dimitrie Suceveanu, Petru Bereket, Iacov Protopsaltul, și alții.

Mulțumim organizatorilor Festivalului, domnilor Ion Ioan și Constantin Laurențiu, pentru invitație și onoarea de a cânta la Biserica „Sfântul Nicolae” din Șcheii Brașovului, locul în care s-a format prima școală românească și unde diaconul Coresi și-a desfășurat activitatea tipografică. De asemenea, bucuria membrilor grupului nostru este cu atât mai mare, întrucât în această biserică, în anul 1821, a cântat ilustrul psalt Anton Pann, iar mai târziu, începând cu 1839, ucenicul acestuia, Gheorghe Ucenescu. Nu în ultimul rând, mulțumim prietenilor grupului nostru, Claudiu Stuparu și Dragoș Oancea, pentru dragostea de a cânta împreună la această slujbă, a precizat părintele arhidiacon Cosmin-Vlăduț Mironescu, dirijorul Grupului Psaltic „Sf. M. Mc. Chiriachi”.