Grupul psaltic „Sfânta Mare Muceniță Chiriachi” al Catedralei Episcopale din Huși a susținut, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Ignatie, un concert pascal la biserica „Schimbarea la Față și Sfântul Elefterie” din Municipiul Brașov.

Credincioșii prezenți în după-amiaza zilei de sâmbătă, 9 aprilie 2022, la Biserica „Schimbarea la Față și Sfântul Elefterie” din cartierul brașovean „Astra”, au putut audia compoziții psaltice specifice perioadei Postului Mare.

„Din repertoriul grupului au făcut parte stihiri de la Vecernia Învierii lui Lazăr, scrise în glasul al II-lea plagal. Acestea au o însemnătate aparte pentru grupul nostru, întrucât melosul lor aparține protopsaltului Catedralei Episcopale din Huși, Manolache Hristea, de la sfârșitul secolului al XIX-lea.

De asemenea, nu au lipsit nici cântările reprezentative ale Postului Mare, precum "Aliluia" și "Iată Mirele", "Cu noi este Dumnezeu" în glasul al II-lea plagal și tropare din cadrul Prohodului Mântuitorului Hristos.

Mulțumim domnului Ion Ioan, susținător  al muzicii psaltice din Brașov, Asociației Kyrios și preoților parohi, Ciprian Comșulea și Eugen Comșulea, pentru invitație, a precizat diaconul Vlad Mironescu, coordonatorul Grupului psaltic „Sfânta Mare Muceniță Chiriachi”.