Preasfinţitul Părinte Episcop Corneliu a săvârşit miercuri, 6 august 2014, Sfânta Liturghie la Mănăstirea „Schimbarea la Faţă“ - Dobrina din Huşi. Cu acest prilej, corul Catedralei episcopale din Huşi a primit numele de „Tabor“.

Credincioşii din municipiul Huşi şi din localităţile învecinate au participat în număr mare, în urmă cu două zile, la slujba hramului Mănăstirii Dobrina. Sfânta Liturghie a fost săvârşită de Preasfinţitul Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, format din părinţi consilieri şi inspectori, precum şi părinţi stareţi şi duhovnici din Eparhia Huşilor. Răspunsurile liturgice în cadrul slujbei au fost oferite de corul Catedralei episcopale din Huşi. După citirea Sfintei Evanghelii, Episcopul Huşilor a tâlcuit înţelesul marelui praznic al Schimbării la Faţă pe Muntele Tabor a Mântuitorului Hristos. „PS Corneliu a arătat că sărbătoarea Schimbării la Faţă prefigurează Învierea Mântuitorului din morţi. În cadrul slujbei, Preasfinţia Sa a împărtăşit un număr mare de credincioşi, iar la final a mulţumit pelerinilor prezenţi în număr mare la hramul Mănăstirii Dobrina. Ierarhul nostru a felicitat apoi vieţuitorii acestei aşezări monahale, îndemnându-i la rugăciune şi la împlinirea lucrării specifice vieţii monahale“, a relatat pr. Marin Tudorică. Cu acest prilej, Preasfinţitul Corneliu a oferit un nume corului Catedralei episcopale din Huşi, şi anume „Tabor“. Aceasta pentru că până la această dată, corul nu avea un nume. Mănăstirea „Schimbarea la Faţă“ este situată la patru kilometri vest de Huşi în cartierul Dobrina, la o altitudine de aproximativ 200 de metri, pe una din colinele ce străjuieşte „oraşul dintre vii“, aşa cum mai este supranumit Huşiul.