Astăzi începe postul închinat Adormirii Maicii Domnului. Este cunoscut în popor ca şi Postul Sfintei Marii sau Sântămăriei ori al lunii august şi va dura până pe 15 august, fiind considerat un post necesar pentru fiecare credincios.

Tradiţia spune că Maica Domnului, înainte de a trece la cele veşnice, a petrecut câteva zile în post şi rugăciune. Rânduielile bisericeşti ne arată că dacă lăsatul secului cade miercurea sau vinerea, atunci lăsăm de sec pe 30 iulie, iar dacă sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului cade în aceleaşi zile, atunci se mănâncă peşte şi se dezelagă postul a doua zi, pe 16 august. În această perioadă, creştinii se pregătesc pentru cele două mari sărbători: Schimbarea la Faţă (6 august) şi Adormirea Maicii Domnului (15 august). Postul este mai uşor decât cel al Paştelui, dar mai aspru decât cel al Naşterii Domnului sau al Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel. Nu este dezlegare la peşte decât la Schimbarea la Faţă, iar la vin doar sâmbăta şi duminica. Este considerat, cu toate acestea, un post uşor, dată fiind abundenţa fructelor şi legumelor în această perioadă a anului. Despre Adormirea Maicii Domnului, adică moartea şi înălţarea ei cu trupul la cer, nu sunt informaţii în Sfintele Evanghelii, ci numai în tradiţia Bisericii. Această temă este tratată în scrierile a patru părinţi orientali: Patriarhul Modest al Ierusalimului, Andrei Criteanul, Gherman al Constantinopolului şi Sfântul Ioan Damaschin. În scrierile lor se spune că Maica Domnului a fost înştiinţată printr-un înger de mutarea ei din această viaţă. Deşi Apostolii erau răspândiţi în lume pentru a propovădui Evanghelia, au fost prezenţi la eveniment, Sfânta Fecioară înştiinţându-i asupra a ceea ce avea să se întâmple. După Învierea lui Hristos, Înălţarea Sa la ceruri şi Pogorârea Duhului Sfânt, Adormirea Maicii Domnului încheie lucrarea mântuirii, săvârşită de Mântuitorul Iisus Hristos.