Ieri, 06 noiembrie 2014, credincioșii și preoții din Arhiepiscopia Romanului și Bacăului și-au luat rămas bun de la Arhiepiscopul Eftimie Luca. În cursul dimineții, la Catedrala arhiepiscopală din Roman programul liturgic a început cu slujba Utreniei şi a continuat cu slujba Sfintei Liturghii oficiată de către Înaltpreasfințitului Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei împreună cu mai mulţi ierarhi membrii ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române. Apoi, în jurul orei 11:00 a început slujba înmormântării Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Eftimie. La aceste evenimente a luat parte și Preasfințitul Părinte Corneliu, Episcopul Hușilor.

Din soborul slujitor au făcut parte: IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, IPS Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muscelului, IPS Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, PS Corneliu, Episcopul Huşilor, PS Visarion, Episcopul Tulcii, PS Ieronim Sinaitul, Episcop-vicar Patriarhal, PS Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, PS Ioachim Băcăuanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului, preoţi şi diaconi. Apoi, în jurul orei 11:00 a început slujba înmormântării Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Eftimie. Slujba a fost oficiată de IPS Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor, Locţiitor de Arhiepiscop al Romanului şi Bacăului, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, împreună cu mai mulţi ierarhi ai Bisericii noastre: IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, IPS Pimen, Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor, IPS Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muscelului, IPS Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, PS Corneliu, Episcopul Huşilor, PS Visarion, Episcopul Tulcii, PS Ieronim Sinaitul, Episcop-vicar Patriarhal, PS Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, PS Ioachim Băcăuanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului.

Mesajul de condoleanțe al Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, intitulat ”Un ierarh înțelept, harnic și darnic”, a fost citit de Preasfințitul Părinte Ieronim Sinaitul, Episcop-vicar patriarhal. În cele ce urmează redăm un fragment: „Părintele Arhiepiscop Eftimie rămâne în memoria noastră ca fiind un om echilibrat, iubitor de pace şi comuniune, un păstor înţelept şi milostiv, prin dragostea sa faţă de credinţa şi tradiţia Bisericii, prin bunătatea și dărnicia sa părintească, exprimate adeseori atât faţă de clerici, cât şi de credincioşii păstoriţi. De aceea,  i se mai spunea: „Eftimie cel Bun”. La acest moment de doliu pentru Arhiepiscopia Romanului şi Bacăului şi pentru întreaga Biserica Ortodoxă Română, în numele ierarhilor Sfântului Sinod şi al nostru personal, adresăm familiei îndurerate, clerului, vieţuitorilor din mănăstiri şi credincioşilor acestei eparhii, părinteşti condoleanţe, rugându-ne Domnului nostru Iisus Hristos, Arhiereul Cel Veşnic, să aşeze sufletul vrednicului de pomenire Arhiepiscopul Eftimie, în lumina, pacea şi iubirea Preasfintei Treimi, în ceata sfinţilor Săi slujitori, care au binevestit lumii Evanghelia mântuirii şi a vieţii veşnice”.

Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, a vorbit la finalul slujbei de înmormântare despre personalitatea Arhiepiscopului Eftimie.

„În pragul vârstei de 100 de ani, Părintele Arhiepiscop Eftimie al Romanului şi Bacăului a fost chemat în ceruri de către Hristos Domnul să ia plata numeroaselor sale osteneli. Se încheie astfel pentru acest vrednic de pomenire arhipăstor un veac de continuă luptă dusă cu vitregiile acestei lumi, cel mai adesea în vreme de necaz şi de strâmtorare, dar mereu cu nădejdea în biruinţa pe care o dă negreşit Dumnezeu aleşilor săi” a spus ÎPS Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, potrivit TRINITAS TV.

Despre viața și activitatea Arhiepiscopului Eftimie în Eparhia Romanului și Bacăului a vorbit și Preasfințitul Părinte Episcop-vicar Ioachim Băcăuanul.

„A avut o păstorire lungă şi pilduitoare pentru toţi contemporanii săi, de aceea, momentul trecerii sale în odihna lui Dumnezeu constituie un eveniment nu numai al Eparhiei pe care a păstorit-o cu demnitate până la această vârstă venerabilă, ci şi unul al Bisericii Ortodoxe Române, distinsul nostru ierarh fiind un exemplu pentru toţi membrii sfântului Sinod”, a spus PS Părinte Ioachim Băcăuanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Romanului și Bacăului.

„După slujba din Biserică, sicriul cu trupul Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Eftimie a fost purtat în procesiune în jurul Catedralei Arhiepiscopale din Roman. În faţa catedralei s-a făcut un popas, iar garda de onoare a dat onorul, apoi sicriul a fost depus în mormântul amenajat în incinta Centrului Eparhial. Au fost foarte mulţi preoţi care au participat la acest moment, au fost consilieri şi inspectori ai Centrului Eparhial, au fost preoţi din întreaga Eparhie, dar şi din alte zone ale ţării, stareţi şi stereţe, precum şi elevi ai Seminarului Sf. Mare Mucenic Gheorghe din Roman. De asemenea, la slujbă au participat foarte mulţi credincioşi din întreaga Eparhie a Romanului şi Bacăului”, a precizat reporterul Radio TRINITAS prezent la eveniment, Lucian Ducan.

Arhiepiscopul Eftimie Luca a trecut la cele veșnice în data de 4 noiembrie. Duminică ar fi împlinit 100 de ani.

Sursa: www.basilica.ro