La Biserica cu hramurile „Învierea Domnului“ şi „Sfânta Ecaterina“ din Bârlad va fi oficiată luni, 21 aprilie 2014, Privegherea în cinstea hramului.

Cu acest prilej, va fi lansată monografia lăcaşului de închinăciune. Aceasta cuprinde istoricul bisericii şi fotografii cu documente ale fostei capele din actuala parohie, închinată Sfântului Nicolae şi Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena. Aceasta a fost sfinţită în anul 1881 şi a funcţionat până la cutremurul din 1977 ca şi capelă a Spitalului Municipal de Urgenţă „Elena Beldiman“ din Bârlad. Datele istorice din monografie au fost culese de prof. Ramona Elena Chiţiga, de la Colegiul „Gh. Roşca Codreanu“ din Bârlad, lucrarea fiind coordonată de pr. paroh Petru Giuşcă. „Nădăjduim ca această mongrafie să fie plăcută şi mai ales să fie utilă. Pentru mine, această monografie a fost o provocare pentru că am dorit să aflu mai multe lucruri despre biserica veche care s-a demolat. Această lucrare cuprinde câteva documente de la sfinţirea capelei, iar în a doua parte sunt cuprinse date şi fotografii de la noul lăcaş de închinare ridicat în apropierea fostei capele“, a spus pr. paroh Petru Giuşcă.