Vineri, 5 aprilie 2024, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, și a Preasfințitului Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, la Parohia Solești, Protopopiatul Vaslui, vor fi aduse sfintele moaște (mâna dreaptă) și icoana Sfântului Ierarh Nicolae, de la Biserica „Sfântul Gheorghe” – Nou din București.

Cu acest prilej, Părintele Episcop Ignatie, după întâmpinarea sfintelor odoare, va oficia, începând cu ora 17.00, Liturghia Darurilor mai înainte sfințite.

Sfintele moaște vor poposi în biserica ctitorită de familia Doamnei Elena Cuza, soția domnitorului Alexandru Ioan Cuza, înmormântată, alături de familie, la Solești.

Cu prilejul împlinirii a 115 ani de la trecerea sa la cele veșnice, va fi organizat Simpozionul „Elena Cuza, Doamna României – profil de epocă”.

În acest răstimp, credincioșii se vor putea închina Sfântului Ierarh Nicolae și vor putea participa la următorul program liturgic:

VINERI, 5 aprilie 2024:

ora 16.45 – Întâmpinarea sfintelor moaște și a icoanei Sfântului Ierarh Nicolae, la Biserica „Adormirea Maicii Domnului”;

ora 17.00 – Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfințite, oficiată de Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor;

SÂMBĂTĂ, 6 aprilie 2024:

ora 07.30 – Utrenia;

ora 08.15 – Acatistul Sfântului Ierarh Nicolae;

ora 09.00 – Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur,;

ora 11.30 – Slujba Parastasului la mormântul Doamnei Elena Cuza;

ora 12.30 – Simpozionul „Elena Cuza, Doamna României – Profil de epocă”;

Invitați: Prof. Univ. Dr. Cristian Ploscaru, Prof. Costin Clit, Muzeograf Maria Popa

ora 17.00 – Taina Sfântului Maslu;

DUMINICĂ, 7 aprilie 2024:

ora 07.30 – Utrenia;

ora 09.00 – Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare;

ora 16.00 – Acatistul Sfântului Ierarh Nicolae;

ora 17.00 – Plecarea delegației cu sfintele moaște și icoana Sfântului Ierarh Nicolae.