Părintele Macedon Retegan a fost paroh în parohiile Coroiești, Protopopiatul Bârlad, și Giurcani, Protopopiatul Huși.

S-a născut în ziua de Bobotează a anului 1937, în localitatea Căianu Mic, județul Bistrița Năsăud. A urmat cursurile Liceului de Contabilitate și a Seminarului Teologic de la Curtea de Argeș, iar din anul 1957 cursurile Facultății de Teologie din Sibiu.

A activat ca profesor de matematică și apoi ca preot în parohiile Diviciorii Mici, Tăușeni și Muntele Băișorii, județul Cluj. A construit o biserică și a restaurat locașurile de cult din comunitățile în care a slujit.

Din anul 1982 se transferă în județul Iași, la Coropceni, unde va reface biserica afectată de cutremur.

Între anii 1990-1994 a fost paroh al Parohiei Coroiești, Protopopiatul Bârlad, iar din 1994 până în 1999, când s-a pensionat, a fost paroh al Parohiei Giurcani, Protopopiatul Huși. A rămas în conștiința credincioșilor ca un preot de vocație, atașat de biserică și de slujirea liturgică.

Părintele este depus la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din localitatea Peicani, Parohia Giurcani, iar slujba de înmormântare va fi oficiată miercuri, 5 ianuarie 2022, începând cu orele 12.00.

În aceste momente de despărțire vremelnică, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, a transmis mesajul său de condoleanțe familiei părintelui Macedon, precum și aprecierea sa pentru tot efortul depus în slujirea Bisericii.

Dumnezeu să-l ierte și să-l odihnească cu drepții!