Părintele Remus Ștefănică a fost, vreme de aproape trei decenii, paroh al Bisericii Domneasca din municipiul Bârlad și inspector de Religie în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Vaslui.

A absolvit Seminarul Teologic de la Mănăstirea Neamț și Institutul Teologic de Grad Universitar din București.

În perioada comunistă a reușit, în ciuda greutăților, să construiască, din temelie, o biserică nouă în satul Băcani. De-a lungul activității pastorale, a activat ca preot și în Parohiile Corodești, Simila și Ivești, locuri în care s-a implicat în restaurarea bisericilor parohiale și în  întărirea credinței în rândul enoriașilor. A fost membru de onoare a Academiei Bârlădene.

Părintele este depus la Biserica Domneasca din Bârlad, iar slujba de înmormântare va fi oficiată joi, 20 februarie, începând cu orele 12.00.

În aceste momente de despărțire vremelnică, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, a transmis mesajul său de condoleanțe familiei părintelui Remus, precum și aprecierea sa pentru tot efortul depus în slujirea Bisericii.

Dumnezeu să-l ierte și să-l odihnească cu drepții!