La eforturile Episcopiei Hușilor și ale Asociației „Filantropia Ortodoxă” Huși de a veni în sprijinul spitalelor din județul Vaslui s-au adăugat și parohiile din orașele Vaslui, Bârlad și Huși.

Astfel, la îndemnul Părintelui Episcop Ignatie, parohiile din mediul urban au oferit mai multe donații către aceste spitale,  în contextul epidemiei Covid 19.

Preoții din municipiul Huși au donat Spitalului Municipal „Dimitrie Castroian” din oraș suma de 15.000 de lei, pentru nevoile urgente ale unității medicale.

La Vaslui, parohiile din oraș au achiziționat un aparat pentru monitorizarea activității cardiace și un aparat de aerosoli, pentru a fi donate către secția Pediatrie a Spitalului Județean Vaslui.

Preoții din municipiul Bârlad au strâns, la nivel de protopopiat, suma de 25.000 de lei. Până în prezent s-au cumpărat 1000 de măști de tip FFP2 pentru spitalele din județ, urmând să se achiziționeze și alte echipamente.