În perioada 12-14 octombrie 2014, Preasfinţitul Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor, va participa la evenimentele prilejuite de sărbătoarea Sfintei Cuvioase Parascheva, ale cărei sfinte moaşte se păstrează în Catedrala mitropolitană din municipiul Iaşi.

Astfel, duminică, 12 octombrie, în contextul serbării Sfintei Cuvioase Parascheva și a cinci ani de la ridicarea în rang a Arhiepiscopiei  Romanului și Bacăului, Preasfințitul Corneliu va oficia Sf. Liturghie arhierească în Catedrala arhiepiscopală „Sf. Parascheva” din Roman, alături de Preasfințitul Părinte Ieronim Sinaitul, Episcop Vicar Patriarhal și Preasfințitul Părinte Ioachim Băcăuanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei  Romanului și Bacăului. După Sfânta Liturghie, programul va continua prin săvârșirea slujbei de  Te Deum și a cuvântului omagial la împlinirea a 5 ani de la ridicarea la rang de Arhiepiscopie.

Luni, 13 octombrie, Preasfinția Sa va sluji în Catedrala mitropolitană din Iași, iar răspunsurile la strană vor fi oferite de Corul  „Dignus est“ al preoților din Episcopia Huşilor, dirijat de pr. prof. Adrian Buimac.

În data de 14 octombrie 2014, slujba Sfintei Liturghii va fi oficiată pe o scenă amplasată pe Bulevardul Ştefan cel Mare şi Sfânt, situată în dreptul altarului Catedralei mitropolitane, de către un sobor de ierarhi, preoţi şi diaconi, având în mijloc pe Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei.

Anul acesta, pelerinii care vor veni să se închine la moaştele Sfintei Cuvioase Parascheva se vor putea închina şi la moaştele Sfântului Voievod Constantin Brâncoveanu, aduse cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, de la biserica „Sf. Gheorghe - Nou” din Bucureşti. Menţionăm că Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a declarat anul acesta, 2014, în care s-au împlinit 300 de ani de la moartea mucenicească a Vo­ie­vodului Constantin Brâncoveanu cu cei patru fii ai săi, Con­stan­tin, Ştefan, Radu şi Matei, şi a sfetnicului Ianache, ca fiind „Anul comemorativ al Sfinţilor Martiri Brâncoveni”.