Reprezentanții grupului catehetic al Parohiei Gherghești, Protopopiatul Bârlad, coordonat de părintele Ciprian Nicușor Apopei, au participat la ceremonia de premiere organizată de Patriarhia Română, cu ocazia hramului istoric al Catedralei Patriarhale, duminică, 21 mai 2023. Preafericitul Părinte Daniel a premiat echipa câștigătoare din Episcopia Hușilor.

Pentru faza eparhială Locul I  l-a ocupat Parohia Gherghești, Protopopiatul Bârlad;  locul II - Parohia Codăești II, Protopopiatul Vaslui și locul III - Parohia Dobrina, Protopopiatul Huși.

Premierea organizată la nivel eparhial pentru câștigătorii primului loc pe fiecare protopopiat va avea loc sâmbătă, 10 iunie 2023, cu ocazia Întâlnirii Tinerilor din Protopopiatul Vaslui, participanți la proiectul eparhial „Luna pastorației copiilor și tinerilor din Episcopia Hușilor”, la Mănăstirea „Acoperământul Maicii Domnului”- Mălinești, județul Vaslui.