În duminica a XXVII-a după Rusalii, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, a slujit Sfânta Liturghie în parohia Moara Grecilor, Vaslui.

În cuvântul de învățătură rostit în cadrul Sfintei Liturghii, Preasfinția Sa a vorbit despre pericolul pe care îl reprezintă pentru credință căderea în formalism, împlinirea mecanică a unui set de ritualuri: „Din comportamentul pe care l-a avut mai marele sinagogii vedem că el transforma credința într-o religie. Punea legea mai presus de persoana umană.

Credința înseamnă întâlnirea personală a omului cu Dumnezeu. Presupune primatul sufletului, al trăirilor sufletești, în comparație cu tot ceea ce ține de ritual, de forma credinței. Formalismul înseamnă să transformi și să idolatrizezi gesturile prin care ne trăim credința.”

Mesajul Sfintei Evanghelii a fost sintetizat de Părintele Episcop Ignatie în următoarele îndemnuri: „Binele nu are termene. Trebuie făcut în orice condiție, indiferent de circumstanțele pe care le avem, favorabile sau mai puțin favorabile. Să nu fim formaliști, formalismul este cel care ucide trăirea credinței, pentru că pune mai presus de orice împlinirea unei prescripții.”

La finalul Sfintei Liturghii credincioșii prezenți au fost colindați de Preasfințitul Părinte Episcop Ignatie și de un grup de tineri teologi de la Facultatea de Teologie din Alba Iulia. Părintele paroh Adrian Buimac a mulțumit în numele enoriașilor pentru vizita arhierească și a prezentat rezumativ lucrările desfășurate în parohie în ultima perioadă de timp.