De praznicul Intrării în Biserică a Maicii Domnului, Preasfinţitul Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor, aniversează 10 ani de arhierie.

Preasfinţitul Părinte Corneliu a fost hirotonit arhiereu la data de 21 noiembrie 1999, cu titulatura de Bârlădeanul, de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, pe atunci Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, Înaltpreasfinţitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, Înaltpreasfinţitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, Preasfinţitul Sofronie, Episcopul Oradiei şi Preasfinţitul Ioachim, fost Episcop al Huşilor în perioada 1996 - 2009. Din soborul de slujitori prezenţi la acest eveniment au mai făcut parte şi arhimandritul Sebastian Paşcanu, actualul Episcop al Slatinei şi Romanaţilor, dar şi arhidiaconul Ciprian Spiridon, actualmente Episcop-Vicar Patriarhal.

Hirotonia Preasfinţiei Sale în treapta arhieriei s-a desfăşurat în Catedrala Episcopală din Huşi, după ce cu o seară înainte în aceeaşi catedrală s-a savârşit slujba ipopsifierii sau chemării la arhierie de către Înaltpreasfinţitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, Înaltpreasfinţitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos şi Preasfinţitul Ioachim, Episcop al Huşilor.

Preasfinţitul Părinte Corneliu a fost tuns în monahism la Catedrala Episcopiei Huşilor în data de 21 noiembrie 1997, a doua zi a fost hirotonit ierodiacon, iar în 23 noiembrie ieromonah. La 25 decembrie 1997 a fost hirotesit protosinghel. În Eparhia Huşilor a activat mai întai ca profesor de Seminar şi consilier cultural la Centrul Eparhial. În anul 1998 a fost numit de catre PS Episcop Ioachim al Huşilor vicar administrativ al Eparhiei şi tot la propunerea PS Ioachim, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române i-a acordat rangul de arhimandrit pe data de 26 iunie 1999.

La 27 octombrie 1999 a fost ales Arhiereu Vicar al Episcopiei Huşilor, cu titulatura de "Bârlădeanul", fiind hirotonit în această treaptă în data de 21 noiembrie 1999 de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, pe atunci Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei.

La data de 18 iunie 2009, ierarhii Sfântului Sinod au ales, prin vot secret, pe Preasfinţitul Arhiereu Vicar Corneliu Bârlădeanul ca Episcop al Huşilor. Slujba de întronizare a PS Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor, a fost oficiată de către IPS Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, în data de 29 iunie 2009, de hramul Catedralei Episcopale “Sf. Apostoli Petru şi Pavel”, în prezenţa unui sobor impresionant de ierarhi, preoţi şi credincioşi.

Sărbătoarea oficială a Preasfinţitului Părinte Corneliu este în ziua de 29 iunie, data întronizării în demnitatea de eparhiot al Episcopiei Huşilor.

Preasfinţia Sa a preluat scaunul chiriarhal al Episcopiei Huşilor cu dorinţa fierbinte de continuare a misiunii în spiritul apostolic al înaintaşilor Preasfinţiei Sale, care strălucesc prin viaţa şi faptele lor şi care au marcat o pagină luminoasă în istoria Bisericii noastre.

Pe lângă dorinţa şi implicarea personală în slujirea celor săraci şi cu nevoi materiale, dorinţa Preasfinţiei Sale este de a înnoi şi câştiga sufletele celor peste 450.000 de locuitori ai acestor ţinuturi pentru împărăţia cerurilor.

La popas aniversar colaboratorii din cadrul Centrului Eparhial, preoţii, monahii şi credincioşii îi dorim din toată inima întru mulţi şi binecuvântaţi ani, Preasfinţite Părinte Episcop Corneliu!

În cele ce urmează vă prezentăm câteva fotografii realizate la evenimentul hirotoniei în arhiereu a PS Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor.